דברים נפוצים שאולי לא ידעת בדומיינים

כניסת האינטרנט לחיינו הביאה לנו גם את שמות הדומיינים.
אבל האמת שהמחשבים שמתקשרים ביניהם לא ממש צריכים את שמות הדומיינים, הם משתמשים בכתובות IP.
אך על מנת לא לזהות אתרים עם רצף מספרי, דבר שממש לא נוח לזכור ולכתוב, הומצאו שמות הדומיינים. ועבור מערכות התקשורת הממוחשבות, להן ישנן רשומות DNS המזהות את הדומייינים עם כתובות IP, כך שהמהנדסים מצאו פתרון שעובד לכולם, גם לאנשים וגם למחשבים.

 

כאשר האינטרנט החל להפוך למסחרי וכולם נזקקו לשמות דומיינים, נולד גם צורך בגוף שיפקח ויארגן את כל הנושא וכך נולד ארגון האינטרנט הבינלאומי ובהמשך ארגון ICANN אשר יחדיו דואגים להכניס סדר לתחום. אלו הם הגופים המופקדים על רישום הדומיינים והבעלות עליהם. ארגונים אלו הקצו לישראל את הסיומת המפורסמת .il והגוף המופקד בארץ על רישום דומיינים תחת הסיומת הזו הוא איגוד האינטרנט הישראלי (ארגון ללא מטרות רווח).

כל מי שרוצה לפתוח אתר אינטרנט עבור העסק או כל מטרה אחרת זקוק לדומיין. בהנחה שהדומיין שבו אתם מעוניינים פנוי, תוכלו בקלות לרשום אותו על שמכם. ישנם רשמים שהוסמכו על-ידי איגוד האינטרנט הישראלי שמתעסקות ברישום דומיינים והעלות מתחילה מ-55 שקלים לשנה.

 

בחירת שמות דומיינים אטרקטיביים

בוודאי תסכימו איתי שלא תרצו שם דומיין המורכב מצירוף אותיות רנדומלי או מילים חסרות משמעות.

על מנת לחזק את המותג ו/או את הזיהוי של העסק לתחום הפעילות, בוודאי תרצו שם קליט.

זהו יכול להיות דומיין הנושא את שם העסק, או דומיין שיש לו משמעות הקשורה לתחום הפעולות. למשל אם אתם עוסקים במכירת מחשבים, סביר להניח שתרצו את המילה COMPUTERS (מחשבים) בשם הדומיין שלכם.

אין מדובר אך ורק בשם קליט עבור הגולשים, בסופו של דבר הם אינם מקלידים את שם הדומיין אלא פשוט שומרים אותו במועדפים או נעזרים במנוע החיפוש. אך שם הדומיין הוא אחד האמצעים בהם מנוע החיפוש משתמש על מנת לסווג את האתר שלכם ולהציע לגולשים את התוצאות העונות על שאילתת החיפוש בצורה הטובה ביותר.
אבל בכל הנוגע לבחירת שם דומיין, עלינו לזכור כי יש רצוי ויש מצוי. אם לא אמרנו זאת, ואם זה לא ברור לכולם - דומיין הוא שם ייחודי.

כלומר לא יכולים להתקיים שני דומיינים תחת אותו שם (אך יכול להתקיים אותו אתר אינטרנט תחת מספר דומיינים).

המשמעות של זה היא שלא כל אחד יכול להשיג את הדומיין שהוא מעוניין בו - אם אף אדם לא רשם את הדומיין על שמו, אז אין שום בעיה, ניגשים לאחד הרשמים המוסמכים רושמים אותו ומשלמים דמי רישום וזהו הדומיין שלכם. אך במידה ומישהו אחר כבר מחזיק בדומיין אינכם יכולים להשתמש בו. ולאחר כמה עשרות שנים של אינטרנט מסחרי, די ברור שכל הדומיינים האטרקטיביים כבר נחטפו מזמן ורוב העסקים בימינו נזקקים לעשות איזו פשרה כאשר הם אינם מצליחים לשים את ידם על הדומיין שבו הם חושקים.

 

קניתי דומיין מה עכשיו?

את השלב הכי חשוב ביצעתם, עכשיו תצטרכו לחבר אותו לחברה שמתעסקת באחסון אתרים כדי שהאתר שלכם יהיה נגיש לכל אדם מכל העולם.

 

דרכי תשלום: מקבלים את כל סוגי כרטיסי האשראי PayPal